Рішення щодо нових умов торгівлі між Україною та ЄС повинні прийняти до 5 червня.
Європейська комісія завершує підготовку пропозиції щодо нових умов торгівлі між Україною та ЄС, які можуть замінити нинішній режим “торговельного безвізу” (автономні торговельні заходи, ATM), запроваджений у червні 2022 року для безмитної торгівлі.
Як повідомили в Єврокомісії у відповіді на запит УНІАН, нове рішення буде представлено Україні вже найближчим часом.
“Комісія прагне до консультацій з Україною відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію для подальшої лібералізації митних правил. Наразі завершується робота над пропозицією, яку скоро буде надано українській стороні”, – йдеться у відповіді.
Європейська сторона поки що не уточнила, чи повернеться торгівля між Україною та ЄС до довоєнних умов, або ж для окремих товарних груп збережуться пільги.
У Єврокомісії зазначили, що обговорення можливих варіантів триває, проте остаточне рішення має бути ухвалене до 5 червня — дати завершення чинного режиму торговельних преференцій.
«На пресконференції під час 10-го засідання Ради асоціації між Україною та ЄС Комісар Кос заявила: “Щодо автономних торговельних заходів: наразі ведеться активне обговорення можливих рішень. Імовірно, Єврокомісія озвучить свою пропозицію до завершення чинного режиму”», — повідомили УНІАН у представництві Комісії.
Що відомо про «торговельний безвіз»
Українські ЗМІ раніше посилалися на анонімне джерело у європейських структурах, яке стверджувало, що Єврокомісія не має наміру продовжувати дію «торговельного безвізу» після 5 червня. Це може означати повернення до стандартних, довоєнних правил торгівлі з ЄС.
Втім, у подальшому очікується внесення змін до умов Зони вільної торгівлі у межах Угоди про асоціацію. Для деяких українських товарів можуть залишитися пільгові умови — зокрема, йдеться про продукцію металургійної галузі.
Так званий «торговельний безвіз» (автономні торговельні заходи, ATM) ЄС запровадив 4 червня 2022 року як тимчасову підтримку української економіки на тлі повномасштабної війни. Він передбачав скасування мит і квот на експорт українських товарів. ЄС продовжував його дію двічі: у травні 2023 року — на рік, а згодом — 13 травня 2024-го — ще на рік, до 5 червня 2025 року. Проте останнє продовження вже включало обмеження на аграрну продукцію, запроваджені для захисту європейських фермерів, які виступали проти напливу дешевої української сільгосппродукції.
Україна та ЄС: економічні зв’язки
Завдяки торговельним преференціям Україна змогла зберегти стабільність економіки в умовах воєнної блокади, а ЄС став головним торговим партнером країни.
За даними Міністерства економіки, у 2024 році понад 54% зовнішньої торгівлі України припадало саме на Євросоюз (у 2023 році — 56%). Обсяг виручки від експорту до країн ЄС зріс на 16,1% і досяг 24,8 мільярда доларів.
Як раніше повідомив заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка, у 2024 році найбільшими імпортерами українських товарів серед країн ЄС стали Польща, Іспанія, Німеччина, Нідерланди та Італія.